مقالات

پروفیل چیست ؟

پروفیل چیست
پروفیل

پروفیل

پروفیل

پروفیل به قطعات با مقطع ثابت گفته می شود که با توجه به جنس و استحکام آنها کاربرد بسیاری در صنایع دارد.پروفیل ها در حالت کلی به 2 دسته پروفیل های توپر و توخالی طبقه بندی می شوند.

پروفیل دو نوع می باشد :

  • پروفیل باز ( مقاطع u ,z ) (Profile):
  • پروفیل بسته:

پروفیلهای باز با بعد و ضخامت متنوع تولید می شوند . پروفیلهای باز مورد مصرف مصالح ساختمانی برای چارچوب درب از جنس چوب ، ام دی اف و قاب اطراف پنجره روی نمای بیرون ساختمان است . (Profile) پروفیل های باز با مقطع Z جهت سقف سالنهای بزرگ مانند سوله ، سالن ورزشی ، انبار و پارکینگ کاربردهای زیادی دارند.

پروفیل ساختمانی دارای 3 نوع است :

1. نوع اول : پروفیل نورد گرم که از نورد گرم شمش فولادی تولید می شود و به شکل قوطی می باشد.
2 . نوع دو : پروفیل نورد سرد که از شکل دهی ورق‌های فولادی به روش خم کردن و پرس ساخته می‌شود و ناودانی شکل می باشد.
3. نوع سوم : پروفیل مرکب که با متصل نمودن چند پروفیل سرد و گرم ساخته می شود. پروفیل‌های نورد سرد فقط در کارهای سبک ساختمانی مثل ناودانی ها، تیرهای تکیه گاهی سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان کاربرد دارد و مناسب است. شکل و ابعاد پروفیل دو نوع باز وبسته را دارد.

پروفیل

پروفیل

موارد مصرف پروفیل

بخش عظیم پروفیل ها (Profile) برای ساخت در و پنجره های آهنی استفاده می شوند . پروفیل ها (Profile) در گروه های ا تا ۷ ( از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی می شوند و برای ساخت پنجره و چارچوب آن استفاده می شوند.

انواع پروفیلها (Profile)

به شکل مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به جای نرده فلزی برای در و پنجره منازل ، کنار راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارها و زمینهای حصارکشی شده و نرده پیاده رو و خیابان به کار می روند.

 

کاربرد پروفیل

در صنعت خودروسازی از انواع پروفیلها مانند پروفیل های قوطی مربعی و مربعی مستطیلی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *